Prilej de bucurie pentru copii, de Sfântul Nicolae

Viața parohiei Decembrie 12, 2012

Cu ocazia sărbătorilor de iarna, Biserica din satul Tungujei a făcut un parteneriat educațional cu copiii preșcolari din grupa mică (ed.Pepene Viorica), mare (ed.Gruia Cecilia) Țibănești, și cu elevii clasa I (înv.Popa Gheorghe) Țibănești și Tungujei, astfel încât pe data de 7 decembrie a avut loc prima întâlnire cu tema ,,Cunoașterea semnificației sărbătorii Sfântului NIcolae".

Educația religioasă ajută copilul să cunoască îndatoririle pe care le are față de el însuși, față de oameni și față de tot ce-l înconjoară pentru a deveni un bun creștin. În perioada preșcolară copiii trebuie să fie educați ca să-l iubească pe Dumnezeu și să creadă în El, să fie învățați să deosebească binele de rău, să știe ce nu trebuie să facă pentru a trăi creștinește, curați ca îngerii la trup și la suflet. Căci ce ar folosi unui om să câștige lumea ,dacă și-ar pierde sufletul.

La această întâlnire copiii au vizionat un filmuleț cu viața Sfântului NIcolae, au recitat poezii și au cântat colinde.